Jak probíhá účast?

Samotný sběr dat proběhne celkem dva krát, v říjnu 2025 a v květnu 2026, abychom mohli sledovat vývoj grafomotorických dovedností a různé vlivy na jejich rozvoj.

  • První vlna (říjen 2025): Po adaptačním období dětí ve školce proběhne první sběr dat, kdy budou primárně zaznamenány počáteční grafomotorické dovednosti a fonematické uvědomění dětí. 
  • Druhá vlna (květen 2026): Po zápisu do školy proběhne druhý sběr dat, zaměřený na sledování pokroku dětí a ověření, jak se vyvíjí jejich grafomotorické dovednosti a fonematické uvědomění v průběhu školního roku a informace o rodinném prostředí a vzdělávacích aktivitách v mateřské škole.

V rámci testování dostane dítě několik úkolů, které budou zjišťovat úroveň jeho grafomotoriky a fonologické dovednosti. Úkolem dítěte bude překreslit jednoduché obrázky (např. smyčky) nebo napsat jednoduchou větu. Kresba i písmo budou zaznamenávány prostřednictvím speciálních zařízení, konkrétně tabletu a pera, která dovedou zachytit proces psaní a jeho jednotlivé aspekty. Dále se ho budeme ptát, zda dokáže rozložit slovo na slabiky nebo naopak.

Celková doba trvání vlastního testování bude přibližně 30-45 minut v závislosti na pracovním tempu dítěte. Testování bude probíhat přímo na půdě školy, kam dítě chodí, vždy po shodě s personálem a vedením školy. Realizaci testování zajistí proškolení administrátoři a pracovníci Psychologického ústavu AV ČR, v. v. i.

Zároveň budeme sbírat data od rodičů, formou krátkého on-line dotazníku. V něm Vás poprosíme o zhodnocení kresby Vašeho dítěte, dalších informací spojených s kreslením jako např. jak často dítě doma kreslí a informacích o možnostech odkladu školní docházky. Dotazník bude rozdělen na dvě části, kdy jedna část bude sdílená v říjnu 2025 a druhá v květnu 2026. Vyplnění dotazníku nezabere více než 10 minut v první části a 30 minut v druhé části. Podobný dotazník budou vyplňovat i učitelé*ky v mateřské škole, do které dítě chodí.

Prosíme Vás o vyplnění obou dotazníků. Vaše odpovědi jsou pro nás velmi důležité, protože bez kompletních dat nebude možné provést smysluplnou analýzu.


Můžete zjistit, zda má moje dítě problém?

Chtěli bychom Vás upozornit, že jde o základní výzkum a i když budeme sbírat data pomocí diagnostických nástrojů, nebudeme provádět komplexní psychologickou nebo pedagogickou diagnostiku. K zjišťování poruch učení (např. dyslexie nebo dysgrafie) vždy slouží podrobné vyšetření psychologem a speciálním pedagogem v Pedagogicko-psychologické poradně.

V našem projektu zkoumáme, které projevy spolu souvisí a výsledky nemusí nutně indikovat poruchy psaní. V případě, že byste měli zájem o diagnostiku specifických poruch učení, můžete se obrátit na jakoukoliv Pedagogicko-psychologickou poradnu v ČR (https://www.pppbrno.cz/).


Jaké jsou výhody/odměny za účast v tomto výzkumu?

Účast ve studii přináší několik výhod pro všechny zúčastněné. Nejvíce nám však záleží na dětech, aby to pro ně bylo zajímavé. Proto každé dítě dostane malou odměnu za účast, což podpoří jeho pozitivní zážitek z výzkumu. Mateřská škola obdrží podnětné informace, které může využít pro podporu třídy v oblasti grafomotorických dovedností.

Rodiče i učitelé mají možnost aktivně se podílet na výzkumu, který může ovlivnit budoucí přístupy k přípravě dětí na plynulý přechod do základního vzdělávání. Tento výzkum přispívá k rozvoji kvality vzdělávání a individuálnímu přístupu k dětem.

Učitelé také obdrží odměny za spolupráci a budou mít možnost účastnit se workshopu na PED MUNI, který bude zaměřený na rozvoj grafomotorických dovednost


Jaké jsou nevýhody/rizika účasti v tomto výzkumu?

Studie nevystavuje rodiče, učitele ani děti žádným rizikům nad úroveň běžného života v domácnosti či škole. V rámci studie budeme sbírat některé osobní údaje o dítěti a rodině. Studie byla schválená Etickou komisí Psychologického ústavu AV ČR, v. v. i a při provádění výzkumu se vždy řídíme pravidly Etického kodexu Americké psychologické asociace (https://www.apa.org/ethics/code).


Jaké osobní údaje jsou v tomto výzkumném projektu sbírány?

Základní demografické údaje (věk, pohlaví, socioekonomický status), odpovědi z dotazníků rodičů a učitelů a u dětí jejich grafomotorické dovednosti a fonematické uvědomění.


Jak pracujete s osobními údaji?

Informace získané v průběhu celého projektu považujeme za důvěrné. Každý participant obdrží na začátku testování jedinečný kód, pod kterým budou data uchovávaná a zpracovávaná. Veškeré anonymizované informace budou skladovány na zašifrovaných serverech Psychologickém ústavu AV ČR, v. v. i. Data, která během procedury od Vás získáme, budou bez propojení s Vašimi identifikačními údaji sdílena k dalšímu využití s vědeckou komunitou.


Je účast v tomto výzkumu povinná?

Účast na výzkumu je zcela dobrovolná a máte kdykoliv právo odstoupit z výzkumu bez udání důvodu.

Jestli se však rozhodnete pro účast ve studii, prosíme Vás o vyplnění obou dotazníků. Bez kompletních dat nebude možné provést smysluplnou analýzu a testování dětí by tak bylo zbytečné.


Kdo se na projektu podílí?

Tento multioborový projekt je realizován pod vedením PhDr. Kataríny Zvončákové, Ph.D, z Psychologického ústavu AV ČR, v. v. i, ve spolupráci s dalšími odborníky z FEKT VUT (doc. Ing. Jiří Mekyska, Ph.D.) a z Pedagogické fakulty MUNI (doc. PhDr. Zora Syslová, Ph.D). Jestli vás zajímá více náš tým podívejte se sem.

Projekt finančně podpořila Grantová agentura České republiky.


Kde se můžu dozvědět více?

Pokud máte jakékoliv doplňující dotazy ohledně tohoto výzkumu, můžete se obrátit na hlavní řešitelku projektu Katarínu Zvončákovou, PSU AV ČR, Veveří 97, 602 00 Brno, email: zvoncakova@psu.cas.cz nebo nám můžete napsat na info@graphonauts.com

Proudly powered by WordPress